В разработке
Неверный пароль Я забыл(-ла) пароль
Чи залишиться сонячна енергія доступною?
22.05.2019

Читать на русском языке

Зміни до «Закону України про альтернативні джерела енергії», прийняті 25 квітня 2019 року Верховною Радою, викликали серйозні побоювання, як у власників сонячних електростанцій, так й у тих, хто хоч раз замислювався про їх встановлення.
У соціальних мережах поширюються тривожні дописи про те, що з 2020 року джерела альтернативної енергії потужністю до 30 кВт в Україні будуть заборонені. У ЗМІ з'явилася серія статей з роз'ясненнями, що заборона поширюється тільки на сонячні електростанції, встановлені на землі.

Чого чекати українцям від нового Закону? У ситуацію вникали юристи та технічний персонал LogicPower. Окремо доповідаємо для наших читачів.

Закон №8449-д, прийнятий депутатами Верховної Ради, ще не набув чинності. Для того його повинні підписати Спікер Парламенту та Президент. (джерело

На думку наших фахівців, у новому Законі є певна кількість прогресивних положень, які можуть сприяти розвитку великих, середніх таі малих форм генерації альтернативної енергії в Україні.

З іншого боку, автори правок намагалися єдиним нормативним актом врегулювати велику та малу генерацію. Вважаємо, що то є однією з ключових помилок.

Внесені зміни, які стосуються джерел альтернативної енергії потужністю понад 1 мВт (для сонячних електростанцій) та більше 5 мВт (для вітряних), які обов'язково мають брати участь у аукціонах.

Перший (пілотний) аукціон планують провести до 31 грудня 2019 років через систему електронних закупівель ProZorro. Переможець торгів отримає гарантований тариф на відпуск електроенергії терміном на 20 років.

Як стверджують автори Закону №8449-д, така система дозволить зменьшити вартість «чистої» електроенергії для кінцевого споживача, а також надати інвесторам та фінансовим установам гарантії для реалізації проектів з розвитку альтернативної енергетики в Україні.
Участь дрібних виробників альтернативної енергії у аукціонах Законом не заборонена. Для власників сонячних електростанцій потужністю менш ніж 1 мВт ця норма не є обов'язковою.

З приводу малої генерації, на сьогодня «зелений тариф» для малих СЕС (їх потужність - до 30 кВт, розміщення сонячних батарей - без обмежень) становить 18 євроцентів. З наступного року він знизиться на 10%

За офіційними даними на 01.04.2019 в Україні діє близько 8850 приватних електростанцій. За перший квартал 2019 року було введено в експлуатацію 1400 СЕС потужністю до 30 кВт. Якщо порівнювати з аналогічним періодом 2018 року (543 нових СЕС), показник збільшився у 2,6 рази.

Темпи зростання будівництва сонячних електростанцій в Україні прокоментував провідний інженер, співробітник Інституту відновлюваної енергетики НАН України Мухуб Бенменні (цитуємо мовою оригіналу):

"Если взять 5 лет назад, то себестоимость 1 кВт мощности солнечной станции составляла около 4 тысяч долларов. Сейчас это обходится в 600-800 долларов. Такой спад цен объясняется тем, что технологии развиваются, а конкуренция в производственном направлении растет" (джерело)

Сонячні панелі складають 50% вартості всієї електростанції. На графіку видно як суттєво снізелась їх вартість.

У новому Законі збільшена максимальна потужність для домашніх (міні) електростанцій з 30кВт до 50кВт. Норма, яка розширює можливості додаткового доходу для приватних домогосподарств, оскільки, незважаючи на стрімке зростання, ринок малої генерації альтернативної електроенергії в Україні становить всього 0,1% від загальної кількості приватних домогосподарств в Україні (близько 6,5 мільйона).

Суперечливим моментом, нового Закону стала обов'язкова умова отримання "зеленого" тарифу для СЕС потужністю до 50 кВт: фотомодулі повинні бути встановлені лише на дахах (фасадах) будівель або інших капітальних споруд.

Судячи з практичного досвіду, на даху середньостатистичного приватного будинку можно розташувати обмежену кількість сонячних батарей, яка може забезпечити СЕС потужністю не більш ніж 10-15кВт. Якщо новий Закон буде підписаний й набуде чинності, для встановлення додаткових фотомодулів необхідно буде побудувати капітальну будівлю, а це досить витратний процес, якщо вважати оформлення дозвільних документів, будівельні роботи та введення у експлуатацію господарських будівель.
Озираючись на політичну ситуацію в країні, можна припустити, що даний документ буде відправлений у довгу скриньку. У будь-якому разі, правове регулювання джерел малої генерації альтернативної електроенергії в Україні потребує ретельного доопрацювання, як законодавчих, так і підзаконних актів. Ми сподіваємося, що найближчим часом буде вироблений доступний і зрозумілий механізм встановлення приватних сонячних електростанцій та використання «зеленого тарифу».

У підсумок:

Якщо Вашою метою є економія на сплаті рахунків на електроенергію за допомогою приватних сонячних електростанцій, при цьому, ви не плануєте користуватися «зеленим тарифом» - ніхто не може заборонити вам встановлювати сонячні батареї там, де ви вважаєте за потрібне.

Якщо Ви маєте заробляти на виробництві електроенергії, у вас є, принаймні, 2 варіанти:

- Замислитися про будівництво додаткових споруд для господарських потреб й встановлення сонячних панелей;

- Стати юридичною особою - виробником сонячної енергії та встановити на своїй ділянці (якщо дозволяє цільове використання землі) сонячну електростанцію потужністю понад 50 кВт


Технічний прогрес стримко рухається. У порівнянні із 2015 роком, ККД сонячних фотомодулів збільшилося з 16 до 25%.
Виробники сонячних батарей розробляють та використовують інноваційні технології виготовлення обладнання. Впевнені, що з часом на дахах (фасадах) будинків можна буде розміщувати панелі, які генеруватимуть 20,30 ї навіть 50 кВт.

вернуться в блог
последние по этой тематике
Транспортная компания для предпринимателей: как обеспечить безопасную перевозку грузов 28.04.2020

В Вашей практике ведения бизнеса были случаи, когда из-за проблем с доставкой заказа по вине…

подробнее
Какой стабилизатор напряжения купить для холодильника 28.04.2020

Холодильник – один из самых трудолюбивых устройств из всей вашей бытовой техники. Он работает…

подробнее
Монокристаллические и поликристаллические солнечные панели: в чем отличие? 22.04.2020

  Солнечные фотомодули изготавливают из кристаллов кремния. Существует две основные технологии…

подробнее
Как выбрать аккумулятор для электроскутера 02.04.2020

Вы купили электроскутер с недорогим аккумулятором в базовой комплектации и хотите увеличить…

подробнее
Самосрабатывающий огнетушитель LogicFox Fire Stop 02.04.2020

Автономная сфера порошкового пожаротушения LogicFox Fire Stop применяется для тушения  огня…

подробнее